Raporty i opracowania na temat LegalTech

Problematyka LegalTech czyli wykorzystania technologii i innowacji w sektorze usług prawnych stała się od pewnego czasu przedmiotem licznych badań i analiz. Większość z nich powstała z wykorzystaniem odpowiedzi zbieranych od uczestników rynku, jednak pojawiły się także opracowania o charakterze syntetycznym.

Wszystkie te raporty są cenne, gdyż pozwalają uchwycić aktualną sytuację na rynku, a także perspektywę różnych podmiotów – zarówno prawników i kancelarii prawnych jak i ich klientów. Są one także źródłem danych pozwalających na lepsze zrozumienie niezaspokojonych potrzeb technologicznych po stronie prawników oraz wpływu technologii na sposób wykonywania zawodu. Są one wreszcie źródłem informacji na temat konkretnych rozwiązań wdrażanych przez prawników oraz wskazówek dotyczących praktycznych aspektów wdrażania Legaltech.

Poniżej przedstawiamy zebrane w jednym miejscu linki do tych raportów, ze szczególnym uwzględnieniem raportów dotyczących Polski. Mamy nadzieję, że będą one przydatne dla prawników, dostawców narzędzi Legaltech, a także dla tych osób, które zajmują się tematem LegalTech w ramach swojej pracy naukowej.

Raporty są przedstawione wg daty publikacji i obejmują tytuł (wraz z linkiem do raportu) oraz krótki opis ze wskazaniem liczby ankietowanych i okresu badania.

Oddzielnie są przedstawione raporty analityczne, które nie są oparte na badaniach sondażowych i stanowią wyraz opinii ich autorów.

Raporty dotyczące LegalTech na świecie są ograniczone do tych opracowań, które mogą być interesujące dla polskiego odbiorcy lub zawierają, z jego punktu widzenia, wartościowe treści.

Będziemy wdzięczni za przesłanie informacji o raportach, które zostały pominięte, a także o wszelkich nowo powstających raportach, tak, aby ta lista mogła służyć jako stale aktualizowane źródło wiedzy na temat stanu LegalTech w Polsce i na świecie.

Czekamy zwłaszcza na informacje o opracowaniach zagranicznych, wartościowych z perspektywy polskiego rynku, najlepiej z krótkim uzasadnieniem. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres tomasz.zalewski@legaltechpolska.pl.

Raporty dotyczące LegalTech w Polsce

Raporty oparte na badaniach sondażowych

  1. 25 czerwca 2018 r. – Raport Fundacji Legaltech Polska „Diagnoza potrzeb prawników w zakresie wykorzystywania narzędzi informatycznych w usługach prawniczych” – pierwszy taki raport w Polsce. Raport był zrealizowany przez Dział Badań i Analiz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. W badaniu zebrano 140 ankiet w okresie luty-maj 2018 r.
  2. Listopad 2018 r. – raport PwC „Nowe technologie w pracy prawników i transformacje działów prawnych”. W badaniu zebrano 60 ankiet w okresie kwiecień-sierpień 2018 r. Badanie dotyczyło tylko prawników przedsiębiorstw.
  3. 1 grudnia 2020 r. – raport przygotowany przez dr Karolinę ManiaWykorzystywanie technologii informatycznych i zmiany na rynku usług prawnych w Polsce”. W badaniu zebrano 451 ankiet w okresie 25 września – 25 grudnia 2019 r.
  4. 23 marca 2021 r. – raport przygotowany przez dr Karolinę Mania „Wykorzystywanie technologii informatycznych i zmiany na rynku usług prawnych w Polsce w dobie pandemii COVID-19”. W badaniu zebrano 128 ankiet w okresie 11 maja – 11 lipca 2020 r. Raport jest kontynuacją badania, w ramach którego powstał raport wskazany w pkt 3 (więcej na stronie dedykowanej obu raportom).
  5. 19 maja 2021 r. – raport przygotowany przez Komisję LegalTech przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w WarszawieLegalTech w praktyce prawniczej”. Autorem badania jest Tomasz Zalewski, natomiast analizę wyników opracowała dr Dorota Celińska-Janowicz. W badaniu zebrano 220 ankiet w okresie 14 stycznia 2021 – 03 marca 2021 r.
  6. 13 lipca 2021 r. – raport przygotowany przez Wydawnictwo CH BeckRaport LegalTech 2021”. W badaniu wzięło udział 700 adwokatów i radców prawnych ankietowanych w kwietniu 2021 r.
  7. 24 czerwca 2022 r. – raport przygotowany przez Wydawnictwo CH BeckRaport LegalTech 2022”. W badaniu wzięło udział 250 prawników
  8. 30 marca 2023 r. – raport przygotowany przez Wydawnictwo CH BeckRaport LegalTech 2023”. W badaniu wzięło udział 251 prawników ankietowanych w styczniu 2023 r.

Raporty analityczne

  1. Listopad 2018 – raport Polskiego Związku Pracodawców PrawniczychSztuczna inteligencja i nowe technologie w praktyce prawniczej”
  2. Październik 2020 – raport Krajowej Izby Radców PrawnychProgramy do zarządzania kancelarią prawną. Jak wybrać i wdrożyć najlepszy program dla Twojej kancelarii?” Autorami są Bartłomiej Majchrzak i Ryszard Sowiński.

Raporty dotyczące LegalTech na świecie

Raporty w j. polskim

  1.  Czerwiec 2020 – badanie Wolters KluwerFuture Ready Lawyer 2020”. Badanie przeprowadzono w okresie 10-30 stycznia 2020 wśród 700 prawników w USA i 9 krajach europejskich.
  2. Czerwiec 2021 r. – badanie Wolters KluwerFuture Ready Lawyer 2021”. Badanie przeprowadzono w okresie 14 do 18 marca 2021 r. wśród 700 prawników w USA i 9 krajach europejskich.

Raporty w j. angielskim

  1. Luty 2019 – raport analityczny The Law Society w Wielkiej Brytanii „Lawtech Adoption Research”
  2. Lipiec 2021 – raport analityczny Solicitors Regulations Authority w Wielkiej Brytanii “Technology and Innovation in Legal Services”. Raport został przygotowany przez zespół naukowców z Oxford University.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.